Přejít na menu Přejít na obsah

Ubytování ve městě Česká Lípa


Okolí Českolipska

Česká Lípa
V průběhu celého roku si mohou občané i návštěvníci vybrat z bohaté nabídky kulturních i společenských akcí. Každoročně na počátku léta vedení města ve spolupráci s řadou místních organizací pořádá v areálu vodního hradu Lipý městské slavnosti. Vznikly v roce 2000, poprvé v areálu upraveného městského parku slavícího tehdy 125 let od založení.

Památky v České Lípě
Augustiniánský klášter-
byl v roce 1627 zřízen Albrechtem z Valdštejna na místě berkovského malého zámečku v souvislosti se založením gymnázia. Historické centrum – náměstí s dochovanou historickou zástavbou, kašnou a sloupem Nejsvětější Trojice. Městský park – založený v roce 1875, jeden z největších v Čechách (7 ha) v předchozích letech chlouba města, prochází nyní postupnou revitalizací. Kostel Povýšení sv. Kříže – gotická jednolodní stavba s pětibokou předsíní a stanovou střechou z roku 1385. Hrad Lipý – původně vodní hrad ze 13. stol, dochovala se z něho pouze část hradního zdi a dvě gotické brány.

Historie
Nejstarší dějiny města jsou spjaty s vodním hradem založeným na zemské stezce do Lužice k ochraně brodu přes řeku Ploučnici. Zbudováním hradu Lipý byly vytvořeny předpoklady založit na blízkém vyvýšeném místě město — Českou Lípu.